1 Aralık 2011 Perşembe

Karakalem: Büyük Bir Serüven Başlıyor!

Gülsel Ceren Güneş aynı anda iki büyük adım atarak edebiyat dünyasının kapısından kendi serüvenine başladı. Hem ilk kitabı Karakalem'i yayınladı hem de kurduğu ZDC Yayıncılık edebiyata yeni kitaplar kazandırmak için sabırsız. Karakalem neden büyük bir serüvenin başlangıcı peki? Sanırım bana bunu söyleten kitabı okuduğum andan itibaren içimde taşıdığım duygu. En karmaşık, anlaşılması en güç insan duygularını bile yalın bir anlatımla okuyucuya aktarabilmesi sanırım onun öykülerinin en güçlü yanı. Kitabın ilk öyküsü Karakalem'de bir yaşamın aynı küçük evrendeki bir diğerine ne kadar da uzak olabileceğini okurken ya da Günaydın Anne'de genç kızın anlatımını onun iç sesinden değil de sanki size söyleniyormuş gibi dinlerken bu yalın ifadelerin yaşattığı duyguya kapılmamak mümkün değil. Kitaptaki öyküleri okuduğumda aklımdan "Ceren yazmadan duramayacak gibi ve iyi ki de öyle" diye geçirdiğimi hatırlıyorum. Yazmayı sürdürmenin kendisi bile insanın kendisine ve dünyaya gösterdiği bir tavır aslında. Bir didişme, didikleme, kavga etme ve barışma hali kimi zaman. Bazen de yazarken kaybolmak, yazarken bulmak durumu. Eğer durum düşündüğüm gibiyse, Ceren'in ilerlemeye başladığı yol gerçekten büyük bir serüvenin başlangıcından başka ne olabilir ki?

Ceren'le ilk kitaplarımızı birlikte yayımlamak, bu yola birlikte çıkmış olmak gibi benim için çok değerli ortaklıklarımız olmasından son derece mutluyum. Yazmakla ilgili hiç bir noktanın gerçek bir son olamayacağını düşünüyorum. Bu açıdan baktığımda onun serüveninin hiç bitmemesini dilemekten daha iyi bir temennim olamaz sanırım. 


Yolun açık olsun Ceren...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı en kısa sürede yayınlayacağım. Kayıtsız kullanıcılar yorumlarını "Anonim" olarak gönderebilirler. İsimsiz mesajları yayınlamıyorum.